Seredžiaus Šv. Jono Krikštytojo parapija

“Ženklai, simboliai“ Vilkijos miesto bibliotekoje

Vilkijos miesto bibliotekoje veikia Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Tekstilės skyriaus profesijos mokytojos metodininkės Rūtos Urbelienės ir jos mokinių batikos darbų paroda “Ženklai, simboliai“. Rūta Urbelienė sako, mums , kaip Lietuvos tautos atstovams, artimiausia jos istorija, svarbiausia jos kilmė ir vaidmuo pasaulio kultūrų apsuptyje.. Todėl simboliai, naudojami mūsų protėvių yra tokie brangūs , svarbūs , turintys gilią prasmę. Lietuviai ženklus, simbolius matė audiniuose, tautinėse juostose, medžio ir metalo ornamentuose. Baltiškieji elementai ir simboliai –tai daug daugiau nei dekoracijos ar kostiumų detalės. Senovėje ornamentas reiškė informacijos perdavimą ženklų pagalba. Į ženklus mūsų protėviai sudėjo visą informaciją. Taip jie perdavė savo pasaulėžiūrą bei gyvenimo sampratą. Darbai atlikti šaltosios batikos technika, kurioje naudojamas vaško ir parafino mišinys (rezervas) bei anilininiai dažai. Kad dažai nenudažytų norimų plotų, jie dengiami rezervu ir vėliau nudažomi šaltais dažais. Tūkstantmečio senumo technika reikalauja ypatingo kruopštumo ir kantrybės. Nemažai darbų atliko Dailiųjų tekstilės dirbinių gamintojo mokymo programos mokiniai per dekoratyviojo audinių dažymo pamokas. Juose pasirinkti gyvybės medžio, kryžiaus simboliai. Panaudotas siuvinėjimas, dažymas tekstiliniais kontūriniais dažais. Kai kurie darbai atlikti aplikacijos technika panaudojant dažytą audinį. „Mokiniams dažant šaltąja ir karštąja batika, „užsikabinau“ ir aš... Vieni darbai sukurti prieš kelis metus, kiti - eksponuojami pirmą kartą. Kuriu sau, dėl savęs. Kūryba yra manyje ir tai, kas neduoda ramybės, kol neatsiskleidžia darbuose. Nori nenori, tačiau ji visą laiką apie save primena, siūlydama vis naujas interpretacijas, sukeldama naujus minčių spiečius tol, kol išlaisvini save. Kūryba man reikalinga. Nuolat balansuoju tarp kasdienybės ir polėkio kurti“, - pasakoja profesijos mokytoja metodininkė R. Urbelienė.